Leeds University Library

Library representatives (staff)


Library representatives from all schools are invited twice a year to a meeting chaired by a member of the Leadership Team.

These meetings are often used to launch new initiatives and debate Library matters of general concern to the whole academic community.

Meeting minutes and papers

The minutes and papers for the Library representatives meetings are available online (on campus only).


List of Library representatives

Faculty of Arts

Arabic and Middle Eastern Studies: Dr Hussein Sirriyeh

Classics: Dr Roger Brock

East Asian Studies: Dr Mikael Bauer , Dr Martin Seeger, Dr Lan Yang

English: Dr Fiona Becket

French : Dr Kamal Salhi

German, Russian and Slavonic Studies: Dr Ingrid Sharp

History: Dr Mark Smith

Italian: Dr Federica Pich

Linguistics and Phonetics - Dr Barry Heselwood

Medieval Studies: Dr William Flynn

Modern Languages and Cultures: Dr Bogdan BabychMr Haynes Collins,  Dr Chris Homewood (World Cinemas)

Philosophy (including History and Philosophy of Science): Dr Gerald Lang, Dr Chris Kenny

Spanish, Portuguese and Latin American Studies: Dr Paul Castro

Theology and Religious Studies: Dr Adriaan van Klinken

Faculty of Biological Sciences

School of Biology: Dr S Kepinski

School of Biological Sciences: Dr Dan Donnelly, Dr Carrie Ferguson

School of Molecular and Cellular Biology: Dr Sergei Krivov

Faculty of Business

Leeds University Business School: Mr John Hillard

Faculty of Education, Social Sciences and Law

Education: Dr Becky Parry

Law: Dr Jen Hendry

Lifelong Learning Centre: Dr Sally Gibbs 

Politics and International Studies: Dr Alan Craig

Sociology and Social Policy: Dr Teela Sanders

Faculty of Engineering

Civil Engineering: Professor I G Richardson

Computing: Dr John G Stell

Electronic and Electrical Engineering: Dr Heribert Eisele

Mechanical Engineering: Dr Jordan Boyle

Process, Environmental and Materials Engineering: Dr Andrew Scott

Faculty of Environment

Earth and Environment: Mrs C E Gordon, Dr G E Lloyd

Geography: Dr P Kay

Institute for Transport Studies: Mr Phillip Wheat

Faculty of Mathematics and Physical Sciences

Chemistry: Dr D Shalashilin

Food Science and Nutrition: Dr R. Ettelaie

Mathematics: Dr A J Baczkowski, Dr Matthew Daws, Professor Serguei Komissarov

Physics and Astronomy: Prof T Hartquist

Faculty of Medicine and Health

Faculty of Performance, Visual Arts and Communications

Communications Studies: Dr Paul Taylor

Design: Ms Claire Watson

Fine Art, History of Art and Cultural Studies: Dr Mark Westgarth

Music: Dr Bryan White

Performance and Cultural Industries: Dr Fiona Bannon