Leeds University Library

Library representatives (staff)


Library representatives from all schools are invited twice a year to a meeting chaired by a member of the Leadership Team.

These meetings are often used to launch new initiatives and debate Library matters of general concern to the whole academic community.

Meeting minutes and papers

The minutes and papers for the Library representatives meetings are available online (on campus only).


List of Library representatives

Faculty of Arts

Arabic and Middle Eastern Studies: Dr Tajul Islam

East Asian Studies: Dr Mikael Bauer, Dr Martin Seeger, Dr David Pattinson

English: Professor Francis O'Gorman

French: Professor Diana Holmes

German, Russian and Slavonic Studies: Dr Inna Tigountsova

History: Dr Rachel Utley

Italian: Dr Federica Pich

Linguistics and Phonetics: Dr Paul Carter

Medieval Studies: Dr Rachel Utley

Languages, Cultures and Societies (incorporating School of Classics): Dr Bogdan BabychMr Haynes Collins, Dr Chris Homewood (World Cinemas)

Philosophy, Religion and History of Science: Dr Chris Kenny, Dr Adriaan van Klinken

Spanish, Portuguese and Latin American Studies: Dr Paul Castro

Faculty of Biological Sciences

School of Biology: Dr S Kepinski

School of Biomedical Sciences: Dr Dan Donnelly, Ms Laura Britten

School of Molecular and Cellular Biology: Dr Sergei Krivov

Faculty of Business

Leeds University Business School: Dr Barbara Summers

Faculty of Education, Social Sciences and Law

Education: Dr Peter Hart

Law: Dr Samantha Halliday

Lifelong Learning Centre: Dr Sally Gibbs

Politics and International Studies: Dr Kris Dunn

Sociology and Social Policy: Dr Teela Sanders

Faculty of Engineering

Civil Engineering: Professor I G Richardson

Computing: Dr John G Stell

Electronic and Electrical Engineering: Dr Heribert Eisele

Mechanical Engineering: Dr Marlene Mengoni

Process, Environmental and Materials Engineering: Dr Andrew Scott

Faculty of Environment

Earth and Environment: Mrs C E Gordon, Dr G E Lloyd

Geography: Dr P Kay

Institute for Transport Studies: Mr Phillip Wheat

Faculty of Mathematics and Physical Sciences

Chemistry: Dr D Shalashilin

Food Science and Nutrition: Dr R Ettelaie

Mathematics: Professor Frank Nijhoff

Physics and Astronomy: Prof T Hartquist

Faculty of Medicine and Health

Faculty of Performance, Visual Arts and Communications

Media and Communication: Mr David Lancaster

Design: Ms Jane Scott

Fine Art, History of Art and Cultural Studies: Dr Mark Westgarth

Music: Dr Bryan White

Performance and Cultural Industries: Dr Phil Kiszely, Dr Jenny Lawson